Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu
„Pro Europa Viadrina”

Dialog – rozmowy bez granic

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

Wybory do Parlamentu Europejskiego zdecydują, jakie Unia wybierze w najbliższych latach strategiczne cele, jaka będzie jej rola w kształtowaniu jej wizji kontynentu i świata.
Tymczasem, w tle tych priorytetowych spraw, toczy się codzienne partnerskie życie. Projekty unijne pomagają budować postęp cywilizacyjny. Pomagają też poznawać i wyrównywać różnice w poziomie rozwoju ważnych społecznie obszarów jak edukacja, ochrona zdrowia czy wzajemne porozumiewanie się ponad granicami. Taki właśnie jest projekt Dialog realizowany od dwóch lat przez polskich i niemieckich partnerów, działających w Euroregionach Pro Europa Viadrina i Sprewa-Nysa-Bóbr.

Dialog to projekt, który trafił w swój czas, bo dotyczy najbardziej gorących aktualnie spraw. Skupia się na ważnych społecznie filarach – edukacji i ochronie zdrowia. W momencie, gdy w Polsce tętnią problemy edukacyjne, projekt bada i porównuje systemy oświatowe w Niemczech i Polsce.
Stara się przy tym, na różnice spojrzeć kompleksowo - od kształcenia w przedszkolu, poprzez szkołę, naukę zawodu, studia, dokształcanie, aż po naukę seniorów. Pomaga dostrzec szanse tych systemów, wykorzystać najlepsze praktyki, zainteresować dobrymi doświadczeniami ludzi po obu stronach granicy.

Podobne cele przyświecają autorom projektu przy poznawaniu systemu ochrony zdrowia. Eksperci z tej dziedziny, pracownicy służby zdrowia, szukają szans na rozwój współpracy transgranicznej w zakresie ratownictwa i ochrony zdrowia. Pomaga w tym również analiza dokumentów planistycznych, aktów prawnych i ocena codziennej praktyki.

Projekt Dialog opiera się na trzech merytorycznych filarach, które mają pomóc w zdobywaniu wiedzy, wymianie doświadczeń i polepszaniu wzajemnej komunikacji przedstawicielom administracji publicznej, szkołom, instytucjom pozarządowym i organizacjom społecznym.

Pierwszy filar to komunikacja, polepszenie wzajemnego rozumienia się, lepsza znajomość funkcjonowania instytucji po obu stronach granicy. Pomagają w tym kursy językowe, warsztaty i treningi interkulturowe, seminaria, wizyty studyjne i hospitacje. Drugi filar to analiza i ocena merytoryczna systemów edukacji i ochrony zdrowia. Dwie grupy robocze wsparte o ekspertów poprzez warsztaty tematyczne, wizyty studyjne i spotkania stworzą dokumenty oceniające systemy edukacji i ochrony zdrowia. Ten pierwszy badany jest w Euroregionie Pro Europa Viadrina, drugi w Euroregionie Sprewa-Nysa-Bóbr. Trzecim filarem jest  jak najszersze dotarcie z uzyskaną w projekcie wiedzą, promowanie jej wyników, opracowanie poradnika, organizowanie wymiany informacji, spotkań i konferencji.

Jedna z takich konferencji odbędzie się 29 maja w Collegium Polonicum w Słubicach. Jej tematem będzie porównanie potencjałów transgranicznych w obszarze edukacji i kształcenia ustawicznego w Lubuskiem i Brandenburgii. Wezmą w niej udział przedstawiciele nauki, oświaty, instytucji samorządowych, rządowych oraz przedstawiciele organizacji społecznych zainteresowanych tą sferą działalności. Projekt Dialog jest współfinansowany ze środków Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020.

 

  • Mapa

  • Google Translate
  • Newsletter

    Zapisz się do Newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA

  • Euroregion PRO EUROPA VIADRINA