Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu
„Pro Europa Viadrina”

Podsumowanie konferencji: "Potencjały transgraniczne w obszarze edukacji na przykładzie Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA"

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

29 maja w Słubicach spotkaliśmy się, by przeprowadzić DIALOG o edukacji. Tego dnia miała miejsce konferencja pt.: „Potencjały transgraniczne w obszarze edukacji na przykładzie Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA”. 

Zgromadzonych w Collegium Polonicum kilkudziesięciu uczestników z obu brzegów Odry powitali Panowie Tomasz Jaskuła Wiceprzewodniczący Zarządu Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina” oraz Pan Christoph Bruckhoff Członek Zarządu Mittlere Oder e.V.


Dyrektorzy Biur Panowie Krzysztof Szydłak oraz Toralf Schiwietz otworzyli i moderowali całą konferencję.

W konferencji wzięły udział osoby zaangażowane bezpośrednio w tematykę szeroko rozumianej EDUKACJI na terenie naszego Euroregionu oraz województwa lubuskiego i Brandenburgii. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem podzielili się z zebranymi w formie prelekcji. Przekrój instytucji reprezentowanych w czasie konferencji pozwolił na spojrzenie na kwestię edukacji w Euroregionie w sposób możliwie kompleksowy i z różnej perspektywy.

O zainteresowaniu tematem edukacji podjętym przez Euroregion świadczy między innymi żywa dyskusja po prelekcjach oraz liczne pytania i opinie wyrażane po każdym w mówców.

W roli prelegentów wystąpili między innymi:

 • Pani Janina Grzecznowska, Dyrektor Wydziału Nadzoru Pedagogicznego z Kuratorium Oświat w Gorzowie Wlkp. przedstawiła współpracę polsko-niemiecką wśród lubuskich szkół
 • Pan Krzysztof Jacniacki,  Wicedyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych w Sulęcinie opowiedział o perspektywach współpracy transgranicznej w zakresie kształcenia zawodowego
 • Pan Mateusz Feder, Burmistrz Miasta i Gminy Strzelce Krajeńskie opowiedział gminny program konsolidacji zawodowej (rynku pracy i oświaty)
 • Pani Adriana Dydyna-Marycka, Zastępca Burmistrza Miasta i Gminy Słubice; opowiedziała o współpracy słubickich i frankfurckich przedszkoli, w obecności partnera – Nadburmistrza Frankfurtu nad Odrą Pana René Wilke
 • Pani Hanna Kotas oraz Kamila Dzwonowska, Specjalistki ds. Edukacji w Muzeum Lubuskim w Gorzowie Wlkp. przedstawiły działalność muzeum w zakresie edukacji

Wśród gości i prelegentów ze strony niemieckiej byli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu oraz Ministerstwa Sprawiedliwości, Spraw Europejskich i Ochrony Konsumentów Landu Brandenburgia.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem Lubuskiego Kuratora Oświaty oraz Patronatem medialnym TVP3 Gorzów Wlkp. oraz Radia Zachód w ramach realizowanego przez Euroregiony PRO EUROPA VIADRINA oraz SPREWA-NYSA –BÓBR projektu DIALOG.

 • Kontakt
  Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina"

  ul. Władysława Łokietka 22
  PL-66-400 Gorzów Wlkp.
  Tel.: (+48) 095 / 735 84 47
  Fax: (+48) 095 / 735 84 61
  info@euroregion-viadrina.pl
  www.euroregion-viadrina.pl

   
  Biuro w Niemczech:

  Mittlere Oder e.V.

  Holzmarkt 7
  D-15230 Frankfurt (Oder)
  Tel.: (+49) 0335/ 66 594 -0
  Fax: (+49) 0335/ 66 594 -20
  info@euroregion-viadrina.eu
  www.euroregion-viadrina.de

 • Google Translate
 • Mapa

 • Newsletter

  Zapisz się do Newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA

 • Euroregion PRO EUROPA VIADRINA