Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu
„Pro Europa Viadrina”

Projekt DIALOG przyjęty z zainteresowaniem na Forum Samorządowym.

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

7 października w pałacu w Wiejcach odbyło się I Forum Samorządowe, organizowane przez Gazetę Lubuską. Hasłem forum były "Wyzwania Samorządów w XXI wieku". Rozmawiano o zmianach klimatycznych, czystym powietrzu, trendach w aranżowaniu miejskiej zieleni, o unijnych pożyczkach dla przedsiębiorców i inwestowaniu w elektryczne pojazdy. Ważnym aspektem forum były sprawy wymiany informacji, zdobywania wiedzy, komunikacji pomiędzy mieszkańcami terenów transgranicznych. Samorządowcy i instytucje współpracujące z samorządami, zapoznali się z tymi zagadnieniami dzięki prezentacji o tytule "DIALOG z przyszłością Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA", który dotyczy kompleksowego projektu edukacyjno - komunikacyjnego realizowanego przez Euroregion.

Projekt DIALOG analizuje systemy edukacyjne Niemiec i Polski, diagnozuje stan edukacji od przedszkola poprzez szkoły, wybór zawodu, edukację ponadpodstawową i zawodową, studia, naukę dorosłych, aż po kształcenie seniorów. Projekt wskazuje też najlepsze praktyki edukacyjne i wzajemnej komunikacji, proponuje gotowe do realizacji działania i rozwiązania. W prace projektu zaangażowani są eksperci z dziedziny edukacji, biznesu, rynku pracy, naukowcy, przedstawiciele kuratorium oświaty, szkół i instytucji społecznych, zajmujących się edukacją i komunikacją międzyludzką.
- Razem z partnerami z Niemiec chcemy zaproponować modele edukacji przyszłości - mówił na spotkaniu, koordynator projektu DIALOG Piotr Boboryk, ze Stowarzyszenia Gmin Polskich Euroregionu Pro Europa Viadrina. - Chcemy przedstawić gotowe propozycje działań w zakresie kształcenia instytucjom i organizacjom społecznym, zajmującym się tymi zagadnieniami. Chcemy, by projekt Dialog łączył ponad granicami, by szukał synergii - dodał Piotr Boboryk.

Uczestnicy forum zgodnie podkreślali, że sprawy nowoczesnej edukacji i porozumiewania się ponad granicami, stają się kluczowym zagadnieniem dla rozwoju naszych regionów, dla dotrzymania tempa skokowi cywilizacyjnemu, dla europejskiej przyszłości.

(w)

 • Kontakt
  Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina"

  ul. Władysława Łokietka 22
  PL-66-400 Gorzów Wlkp.
  Tel.: (+48) 095 / 735 84 47
  Fax: (+48) 095 / 735 84 61
  info@euroregion-viadrina.pl
  www.euroregion-viadrina.pl

   
  Biuro w Niemczech:

  Mittlere Oder e.V.

  Holzmarkt 7
  D-15230 Frankfurt (Oder)
  Tel.: (+49) 0335/ 66 594 -0
  Fax: (+49) 0335/ 66 594 -20
  info@euroregion-viadrina.eu
  www.euroregion-viadrina.de

 • Mapa

 • Google Translate
 • Newsletter

  Zapisz się do Newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA

 • Euroregion PRO EUROPA VIADRINA