Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu
„Pro Europa Viadrina”

RE 1 i stacja kolejowa we Frankfurcie jako węzły transportowe w kontekście polsko-niemieckim

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

W 2017 r. przypada 175. rocznica otwarcia linii kolejowej Berlin – Frankfurt nad Odrą. Połączenie to uzyskało następnie wyjątkowe znaczenie dla komunikacji Berlina ze Śląskiem i z Polską – znaczenie, które widoczne jest również dziś. Z tej okazji studenci i naukowcy z Viadriny, Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Gorzowie Wielkopolskim oraz polskie i niemieckie stowarzyszenia sympatyków kolei postanowiły wspólnie, za pomocą wykładów i wystawy, przypomnieć o tym wydarzeniu. Projekt zatytułowany „RE 1 i stacja kolejowa we Frankfurcie jako węzły transportowe w kontekście polsko-niemieckim” uzyskał wsparcie od Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (Budżet Państwa) w ramach funduszu małych projektów Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA.

Poza czterema wykładami w styczniu, 17 listopada (piątek) odbędą się warsztaty celem przygotowania wystawy, na które zapraszamy serdecznie wszystkich zainteresowanych z obu stron Odry. Początek o godz. 10.00 w Collegium Polonicum w Słubicach (sala 21). Poza prezentacjami studentów zaplanowane są również rozmowy ze świadkami historii, którzy będą wspominać znaczenie kolei w wojnie i pokoju a w szczególności w polsko-niemieckiej komunikacji pasażerskiej i towarowej i są gotowi porozmawiać ze studentami. Impreza będzie tłumaczona symultanicznie (niemiecki-polski).

Świadkowie historii i zainteresowani wzięciem udziału w warsztatach mogą zgłaszać się pisząc na adres: zeitgeschichte-whk@europa-uni.de lub telefonicznie +49-335-5534 2563.
Organizatorami projektu są Franziska Wilke i Jan Musekamp z Viadriny.

 • Kontakt
  Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina"

  ul. Władysława Łokietka 22
  PL-66-400 Gorzów Wlkp.
  Tel.: (+48) 095 / 735 84 47
  Fax: (+48) 095 / 735 84 61
  info@euroregion-viadrina.pl
  www.euroregion-viadrina.pl

   
  Biuro w Niemczech:

  Mittlere Oder e.V.

  Holzmarkt 7
  D-15230 Frankfurt (Oder)
  Tel.: (+49) 0335/ 66 594 -0
  Fax: (+49) 0335/ 66 594 -20
  info@euroregion-viadrina.eu
  www.euroregion-viadrina.de

 • Google Translate
 • Mapa

 • Newsletter

  Zapisz się do Newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA

 • Euroregion PRO EUROPA VIADRINA