Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu
„Pro Europa Viadrina”

Mały symbol ważnego projektu

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

Z Piotrem Boborykiem, koordynatorem Projektu DIALOG realizowanego przez Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”, Mittlere Oder e.V., Stowarzyszenie Gmin RP Euroregion „Sprewa – Nysa – Bóbr”, Euroregion Spree – Neiße Bober” e.V., w ramach Programu Współpracy INTERREG VA Brandenburgia-Polska 2014-2020, rozmawia Wiesław Ciepiela.

 

 

Euroregion „Pro Europa Viadrina” w rozpoczynającym się roku szkolnym będzie miał dla uczniów prezent?

P.B. Przygotowaliśmy przydatny do nauki zestaw polsko – niemieckich fiszek, zawierający najbardziej praktyczne, w podstawowym komunikowaniu się, słowa i zwroty. Przekażemy je w kilkudziesięciu szkołach, przygotowaliśmy je dla każdej gminy i powiatu członkowskiego naszego Stowarzyszenia. Na dzisiaj testują je dzieci naszych znajomych i twierdzą, że są bardzo przydatne w porozumiewaniu się. Mamy nadzieję, że polubią je też uczniowie z Euroregionu.

Te fiszki to taki mały symbol projektu DIALOG?

P.B. W pewnym sensie tak. Bo zawierają w sobie chęć poznania, zdobywania wiedzy, komunikowania się, rozumienia. A to nas otwiera na współpracę, na partnerstwo, na dobre sąsiedzkie relacje. Takie rzeczywiście są założenia projektu Dialog.

Jednym z celów projektu DIALOG jest dążenie do lepszego poznania sąsiadów i lepsze komunikowanie?

P.B. Chcemy pozbywać się ograniczeń w trzech obszarach: w komunikowaniu się, w działaniu i w promocji tego co robimy. Chcemy lepiej poznać i zrozumieć instytucje działające w obszarach społecznych naszych krajów. Chcemy poznać i porównać ich zadania i kompetencje. To poznanie ma wymiar praktyczny - poprzez warsztaty, treningi, seminaria i wizyty studyjne po obu stronach. Chcemy też ocenić systemy kompleksowej edukacji i ochrony zdrowia. Po to, by wykorzystać dobre doświadczenia, a złe usunąć. A poprzez promocję na stronach internetowych, w mediach społecznościowych i tradycyjnych, poprzez imprezy promocyjno-informacyjne, chcemy tę wiedzę upowszechnić. Bo to co zrozumiane, może być praktyczne wykorzystane.

Projekt trwa dwa lata, ma za sobą sporo ważnych wydarzeń, konferencji. Co dzieje się w nim aktualnie?

P.B. Teraz koncentrujemy się na współpracy z Uniwersytetem we Frankfurcie oraz z biurem Euroregionu w Niemczech. Wspólnie pracujemy nad analizą końcową projektu i nad diagnozą stanu edukacji na pograniczu. Kończymy też prace nad planem spotkań z instytucjami szkolnymi i współpracującymi ze szkołami w sprawie warsztatów edukacyjnych. Nasze fiszki będą uzupełniały te spotkania o wymiar praktyczny, spotkania z uczniami i nauczycielami.

Dziękuję za rozmowę.

  • Mapa

  • Google Translate
  • Newsletter

    Zapisz się do Newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA

  • Euroregion PRO EUROPA VIADRINA