Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu
„Pro Europa Viadrina”

30 lat traktatu o dobrym sąsiedztwie między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec

Print Friendly Version of this pagePrint Get a PDF version of this webpagePDF

17 czerwca to od 30 lat wyjątkowa data w stosunkach polsko-niemieckich – to data podpisania w 1991 roku Traktatu o dobrym sąsiedztwie.

Gmina Słubice i partnerski Frankfurt Oder gościły z tej okazji premiera Brandenburgii Unser Brandenburg dr Dietmara Woidke, Marszałek Województwa Lubuskiego Elżbietę Annę Polak (Lubuskie Marszałek Elżbieta Anna Polak), przedstawicieli Euroregionów PRO EUROPA VIADRINA (dyrektorzy Biur Krzysztof Szydłak oraz Toralf Schiwietz) i Euroregion Pomerania (dyrektor Paweł Bartnik) i licznych samorządowców z całego pogranicza. On-line w spotkaniu uczestniczyli również burmistrzowie Miasto Gubin Bartłomiej Bartczak i Guben Fred Mahro, a także dyrektor biura Euroregion Spree-Neisse-Bober  Carsten Jacob.

Spośród gmin członkowskich w spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Gorzowa Wielkopolskiego Gorzów – sekretarz miasta Eugeniusz Kurzawski i pełnomocnik prezydenta ds. współpracy zagranicznej Tomasz Gierczak, burmistrz Kostrzyna nad Odrą dr Andrzej Kunt, burmistrz Gmina Cybinka Marek Kołodziejczyk, wójt Górzycy Robert Stolarski.

Spotkanie koncentrowało się wokół sytuacji pogranicza w nadzwyczajnej sytuacji pandemii, ale również przygotowania się do takich sytuacji w przyszłości. Uczestnicy spotkania zapowiedzieli stworzenie apelu do rządów Polski i Niemiec oraz instytucji europejskich o wypracowanie regulacji prawnych, które zapobiegną w przyszłości sytuacjom, z którymi przyszło się mierzyć mieszkańcom pogranicza podczas czasu pandemii.

Fotorelacja ze wczorajszego spotkania jest dostępna na stronach Słubic, zapraszamy! 

https://slubice.pl/wspolpracujemy-od-30-lat-co-jeszcze-poglebi-wspolprace-polsko-niemiecka/?fbclid=IwAR0EB2M3eNZbc1n7BP0VqL_inYb77HyAVip8QatovWnuRPwccFMzea70kpw 

 

Fot. www.slubice.pl 

  • Mapa

  • Google Translate
  • Newsletter

    Zapisz się do Newsletter i bądź na bieżąco z nowościami w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA

  • Euroregion PRO EUROPA VIADRINA