Opis projektu
Partnerzy projektu
Stowarzyszenie Gmin Polskich Euroregionu „Pro Europa Viadrina”
Mittlere Oder e.V.
Partnerzy stowarzyszeni
Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży
Lubuski Kurator Oświaty
Czas trwania projektu
01.09.2024 - 31.08.2026
Opis projektu
Projekt "eduViadrina" to inicjatywa podejmująca wspólne wyzwania w zakresie edukacji na obszarze wsparcia Programu Współpracy Interreg Brandenburgia-Polska. Celem projektu jest poprawa dostępu do transgranicznych ofert edukacyjnych dla mieszkańców obszaru wsparcia (w szczególności dzieci i młodzieży) oraz placówek edukacji przedszkolnej i szkolnej, poprzez wypracowanie i pilotażowe wdrożenie scenariuszy polsko-niemieckich spotkań edukacyjnych przy wykorzystaniu potencjału dziedzictwa kulturowo-przyrodniczego w Euroregionie PRO EUROPA VIADRINA oraz powołanie do życia polsko-niemieckiego gremium eksperckiego, w celu koordynacji współpracy w obszarze edukacji.
Projekt zakłada rozwinięcie oferty edukacyjnej poprzez stworzenie narzędzi metodycznych dla nauczycieli i opiekunów dzieci i młodzieży (w zakresie przedszkola i szkoły podstawowej). Będzie to zestaw nowych scenariuszy, osadzonych w potencjale kulturowym i przyrodniczym Euroregionu PRO EUROPA VIADRINA. Obok przekazywania treści tematycznych, scenariusze będą nawiązywały do kompetencji kluczowych, z elementami interakcji interkulturowych i językowych. Scenariusze będą wypracowane według jednego wzoru, umożliwiając kontynuowanie i pogłębianie podjętej tematyki dla innych grup wiekowych, w innych obszarach tematycznych etc. Produktem tego pakietu działań jest dokument o roboczym tytule „eduViadrina – polsko-niemieckie oferty edukacyjne”, zawierający m.in. scenariusze spotkań o charakterze edukacyjnym, które będą dostępne dla dzieci i młodzieży w wieku przedszkolnym i szkolnym. Po przeprowadzeniu pilotażu i opracowaniu końcowego dokumentu, rezultatem projektu będzie wdrożona do planu działalności zainteresowanych instytucji, spójna oferta edukacyjna. Projekt zakłada dotarcie do multiplikatorów, takich jak nauczyciele i opiekunowie, którzy skorzystają z dostarczonego wsparcia i narzędzi.
Kolejnym zaproponowanym rozwiązaniem jest powołanie do życia polsko-niemieckiego gremium eksperckiego – Platformy Koordynacji. Poprzez współpracę pomiędzy partnerami projektu, partnerami stowarzyszonymi, instytucjami odpowiedzialnymi i uczestniczącymi w procesie edukacji po obu stronach granicy zapewni się synergię pomiędzy działaniami poszczególnych instytucji oraz umożliwi trwałość osiągniętych rezultatów i produktów. Poprzez Platformę Koordynacji, instytucje zaangażowane w działalność projektową zyskają nowe kompetencje, a także będą w stanie skuteczniej realizować swoje obowiązki. Rezultatem osiągniętym w tym działaniu jest porozumienie o współpracy pomiędzy instytucjami.